Jagody Goji – owoce wszechczasów?

 

         Jagody Goji są owocem kolcowoju pospolitego (Lycium barbarum L.), pochodzącego z Chin. Jest to roślina należąca do rodziny psiankowatych, do których klasyfikuje się również pomidory, ziemniaki, paprykę czy bakłażany. Uprawiana w regionie Morza Śródziemnego, w Ameryce Północnej, Australii i Azji, zaliczana jest do produktów z grupy superżywności, inaczej Superfoods. Owoce te, uznawane za symbol długowieczności, stosowane są w tradycyjnej medycynie chińskiej od ponad 2 tysięcy lat, gdzie wykorzystywane były w leczeniu chorób serca, płuc, wątroby, reumatyzmu oraz w celu obniżenia glikemii.

 

Właściwości prozdrowotne Jagód Goji

                Owoce te zawierają więcej karotenoidów niż marchewka oraz są źródłem 18 różnych aminokwasów, które stanowią 1-2,7 % ich objętości. Dodatkowo jagody Goji są bogate w składniki mineralne, takie jak: cynk, żelazo, wapń, miedź, fosfor, selen i german (posiada on działanie przeciwnowotworowe) oraz witaminy, głównie B1, B2, B6 i E. Warto także dodać, iż jest w nich trzykrotnie więcej żelaza w porównaniu do ilości występującej w liściach szpinaku. Ponadto należy pamiętać, że posiadają w swoim składzie związki polifenolowe, a w szczególności flawonoidy, które podobnie jak german wykazują działanie antykancerogenne.

                Jagody Goji są niezwykłe, ponieważ znajduje się w nich kompleks polisacharydowy, który to posiada multilateralne działanie prozdrowotne na organizm ludzki. Kompleks ten pozytywnie oddziałuje na układ immunologiczny, gospodarkę węglowodanową, gospodarkę lipidową, hamuje proliferację komórek nowotworowych, indukuje apoptozę komórek m.in. białaczki, może zapobiegać powstawaniu nowotworów żołądka, okrężnicy, układu rozrodczego, odpowiada za szybszą regenerację mięśni osób aktywnych fizycznie, a także opóźnia procesy starzenia organizmu.

 

Przeciwwskazania do stosowania Jagód Goji

Nie powinno się spożywać więcej niż 3 łyżeczki suszonych jagód Goji dziennie, ponieważ nadmierne ilości w diecie mogą powodować biegunki.

Należy również wspomnieć, iż osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, kobiety będące w ciąży oraz karmiące, nie powinny po nie sięgać. Dodatkowo, osoby zażywające inne leki, a także zmagające się z chorobami, przed włączeniem do diety, powinny skonsultować się z lekarzem.

Ciekawostką jest również, iż nie należy spożywać świeżych jagód, ponieważ grozi to zatruciem pokarmowym. Jednakże w Polsce dostępne są tylko owoce poddane wcześniejszemu suszeniu, tak więc ryzyko ich spożycia jest znikome.

 

W krajach azjatyckich jagody Goji od tysięcy lat wykorzystywane są jako istotny składnik zdrowej diety. Na szczęście, w ciągu ostatnich lat owoce te stają się coraz bardziej popularne w Europie oraz Ameryce, dzięki czemu również mieszkańcy innych kontynentów mogą cieszyć się tym nadzwyczaj cennym produktem.

Polecam stosowanie jagód Goji w codziennej diecie ze względu, iż przynosi to współmierne korzyści zdrowotne, wspomagając leczenie wielu jednostek chorobowych. Można dodawać je do jogurtu, kompotów, herbat, smoothie, koktajli, musli z mlekiem, ciast, deserów czy sałatek. Rekomendowałabym jednak zakup jagód pochodzących z upraw ekologicznych, ponieważ pozostałe bardzo często posiadają zanieczyszczenia w postaci pozostałości pestycydów.

 

Źródła:

  1. Daniel I., Sadowska J. (2016), Przeciwnowotworowe działanie produktów roślinnych – egzotyczne Superfoods i produkty z polskiej piramidy żywienia, Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, 65(3): 371-381.
  2. Paradowska K., Czerniejewska M. (2016), Aktywność przeciwutleniająca ekstraktów z suszonych owoców Goji, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 4(107): 115-124.
  3. Kulczyński B., Gramza-Michałowska A. (2014), Kompleks polisacharydowy jagód Goji (Lycium barbarum) jako element fitoterapii – przegląd literatury, Postępy Fitoterapii, 4: 247-251.
  4. Cieślik E., Gębusia A. (2012), Charakterystyka właściwości prozdrowotnych owoców roślin egzotycznych, Postępy Fitoterapii, 2: 93-100.

mgr Karina Błądkowska – Dietetyk

 

Autorka artykułów jest absolwentką studiów stacjonarnych licencjackich na kierunku Dietetyka oraz studiów stacjonarnych magisterskich na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jestosobą pracowitą oraz ambitną, co pozwoliło jej na ukończenie studiów z wysoką średnią oraz bardzo dobrą oceną na dyplomie.

W czasie studiów Pani Magister wykazywała się zaangażowaniem w działalność Studenckiego Koła Naukowego Dietetyków, gdzie m.in. prowadziła warsztaty edukacyjne, uczestniczyła w wielu szkoleniach oraz brała czynny udział w konferencjach naukowych w tematyce żywienia człowieka.

Pani Karina specjalizuje się w żywieniu sportowców, osób aktywnych fizycznie oraz kobiet ciężarnych. Jest również autorem rozdziału „Wpływ żywienia na prawidłowy przebieg ciąży”, który ukazał się w monografii naukowej pt. „Żywność dla Przyszłości” XLIII Sesji Naukowej Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu PAN 2017.